Jesteś 6633978 gościem | Dziś jest poniedzialek, 30 listopada 2020 | Godzina 20:26 |  | 

Aktualności


 

nekrolog1


Pogrążeni w wielkim smutku
zawiadamiamy, że pogrzeb

śp. prof. Krzysztofa Kopcia

odbędzie się we wtorek, 17 listopada
o godzinie 8:50
na Cmentarzu Junikowskim

Mając na uwadze obecną sytuację w naszym mieście i bezpieczeństwo nas wszystkich zachęcamy do innej niż zazwyczaj formy oddania ostatniej powinności zmarłemu Profesorowi. Odwiedzajmy jego grób indywidualnie, każdego kolejnego dnia, tak, aby nieustannie płonęły tam światełka pamięci, aby one nigdy nie gasły, tak, jak nasza pamięć o nim...

 

Msza pogrzebowa odbędzie się 17 listopada o godz. 7:00
w Kościele pw. św. Jana Kantego,
przy skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Grochowskiej.
(we mszy świętej może uczestniczyć około 100 osób)

Położenie grobu Profesora: pole 23, miejsce 29 (link)
(w pobliżu grobu Romka Strzałkowskiego).


 Społeczność Paderka

 

nekrolog2

 

 

W intencji ś.p. prof. Krzysztofa Kopcia zostaną odprawione następujące msze św:

 • 20 listopada, godzina 19:15, za ś.p. prof. Krzysztofa Kopcia od Dyrekcji i Społeczności "Paderka" w Kościele pw. Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu, os. Poetów - ul. Leśmiana 2a. We mszy świętej może uczestniczyć 19 osób. Msza będzie transmitowana na parafialnym FB.
 • 26 listopada, godzina 18:00, za ś.p. prof. Krzysztofa Kopcia od grona nauczycieli, rodziców i uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Kościele pw. Bożego Ciała, ul. Krakowska.
 • 18 grudnia, godzina 8:00, za ś.p. prof. Krzysztofa Kopcia od grona nauczycieli, rodziców i uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Kościele pw. Bożego Ciała, ul. Krakowska.
 

 

Ostatnie pożegnanie - prof. Krzysztof Kopeć

6 listopada 2020

swiecaW piątkowy wieczór, odszedł od nas Krzysztof Kopeć, wyjątkowy człowiek i wspaniały nauczyciel, dla którego praca w szkole była pasją. Pełna ciepła osobowość czyniła z Krzysztofa nie tylko niezwykłego wychowawcę, lecz także przyjaciela młodzieży i nas wszystkich. Nawet krytyczne i cierpkie uwagi Profesora, przyjmowaliśmy z otwartością, ponieważ łagodziło je wyjątkowe poczucie humoru.

Na Krzysztofa Kopcia zawsze mogli liczyć współpracownicy i dyrekcja szkoły. Jak mógł, to pomógł, zastąpił, przyszedł wcześniej, wyszedł później.

Jego ujmująca osobowość nieco się zmieniała podczas wspólnego oglądania meczów Lecha Poznań. Krzysztof wszelkie potknięcia i złe zagrania zawodników „Kolejorza” komentował twardo po męsku. Osobiście nigdy nie zapomnę naszej euforii na stadionie po triumfie Lecha 3:1 nad Manchesterem City, wspólnych wieczorów przy muzyce w Blue Note oraz pierwszego spotkania w czasie stanu wojennego, kiedy odbierał „bibułę”.

Społeczność „Paderka” zachowa w pamięci prof. Kopcia także jako zapalonego kolekcjonera gumowych kaczuszek i jedynego w swoim rodzaju św. Mikołaj podczas szkolnych Wigilii.

Niech spoczywa w spokoju...

Karol Seifert
Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu

 

 

 

Wspomnienie przyjaciela...

foto16 listopada 2020 r. odszedł Krzysztof Kopeć, nauczyciel geografii, wychowawca, kolega i przyjaciel.

Odszedłeś... wspominam naszą ostatnią rozmowę z czwartku 22 października. Powiedziałem: odpocznij, a jak poczujesz się lepiej, to założymy zespoły na Teamsie, ale musimy przełożyć wykonanie tego zadania. Kiedy będziesz w nowym świecie, w nowym systemie oświaty, kiedy rozpoczniesz nowy tydzień lekcji prostując dusze nowych uczniów, kiedy zasiądziesz  w nowym gronie – trzymaj tam dla mnie miejsce.

Wszystkim byłeś potrzebny. Twoi uczniowie i absolwenci pamiętają głos, osobowość i styl przekazywania wiedzy. Zaniepokojeni pytali: co się dzieje u Pana Profesora? Pozostaniesz dla nich niezapomnianym profesorem geografii i wychowawcą.

Kto teraz powie do mnie w szkole „podaję Ci rękę”? Kto lekko kiwnie głową i spojrzeniem przekaże informację, po której wszystko rozumiałem i wiedziałem. Kto będzie zbierał dla mnie prasę i z kim będę dyskutował o współczesnej Polsce lub o Twoim ukochanym zespole „Lech Poznań”.

Wiem jak przeżywałeś wydarzenia w Polsce. Pamiętam fotografię pary prezydenckiej w Twoim domu po tragedii 10 kwietnia. Pamiętam Twoje wzruszenie w czasie wyborów 2015 roku. Pamiętam udział w manifestacjach patriotycznych.

Spotkania w Twoim domu przy jednym stole, w gronie przyjaciół o różnych poglądach, były dla mnie odprężeniem oraz nauką jednoczenia ludzi. Były trwającą do mroków nocy ucztą smakowania przygotowywanych przez Ciebie potraw i wymiany poglądów. Dla mnie i wielu naszych przyjaciół byłeś Mentorem spod Troi, choć pewnie nie zdawałeś sobie z tego sprawy. Często powtarzaliśmy: „jak to Krzysztof powiedział?”

Solidarność straciła wielkiego druha, szkoła nauczyciela geografii. Pozostaje pustka spotkań bez Ciebie ... tego nie da się zastąpić.

Byłeś dobrym człowiekiem.

Marian Fik

 

Wspomnienie ucznia o ś.p. prof. Krzysztofie Kopciu

„Nie umiera ten kto trwa w sercach i pamięci naszej”
(ks. Jan Twardowski)

foto2 foto3 foto4

Link do filmu z roku 2010 -> zobacz

Prof. Krzysztof Kopeć był w latach 2008-2011 wychowawcą klasy „H” o profilu turystycznym. Już od samego początku dał się poznać jako człowiek, dla którego praca w szkole była prawdziwą realizacją życiowej pasji. Profesor był niezwykłym „gawędziarzem”, którego chciało się słuchać. Na każdej lekcji, z wielkim kubkiem często już zimnej kawy, w przystępny sposób nauczał o świecie, odwołując się do własnych doświadczeń i anegdot. Młodzież darzył ogromnym zaufaniem. Wstawiał się za swoimi uczniami i niejednokrotnie łagodził konflikty, dzięki dystansowi do wielu sytuacji i swojej prostolinijnej osobowości.

Był człowiekiem, który łączył, a nie dzielił. Gromadził wokół siebie swoją „klasową rodzinę” organizując spotkania wigilijne w swoim domu. Chętnie spędzał czas z młodzieżą, zarówno podczas wycieczek szkolnych jak i dodatkowych zajęć przygotowujących do matury. Lubił być z ludźmi i dla ludzi. Mistrzowsko odgrywał rolę w różnych klasowych filmach kręconych na Dzień Patrona. Gdy po kilku latach powróciłem do Paderka odbyć praktykę nauczycielską Profesor odnalazł w „kanciapie” klasowe tableau i z ciekawością wypytywał co słychać u poszczególnych osób.

Za rok mieliśmy wszyscy spotkać się na 10-lecie matury. Choć fizycznie Profesora nie będzie już z nami to podobnie jak On za życia wierzę, że duchowo będzie świętował z nami, obecny w naszych wspomnieniach, słowach i na zdjęciach. Niech spoczywa w pokoju!

Artur Żyto
wychowanek Profesora
w latach 2008-2011

 

Wspomnienia prof. Elżbiety Grzechowiak

Nasz kolega Krzysztof Kopeć w pełni doceniał radość istnienia i piękno życia. Praca o poranku, wczesna wizyta na targu, skoszony równiutko trawnik, pigwa w koszyku - te wspomnienia przywołuję natychmiast.

Profesor Krzysztof Kopeć miłował naturę. Cieszył się jej darami, przetwarzał je i dzielił się nimi z przyjaciółmi. Nalewki, powidła, przetwory, świeże szparagi to jego specjały. Z radością  korzystał z darów ziemi. Z uśmiechem i zapałem smażył, gotował i opisywał etykiety na słoiczkach i butelkach. Z taka samą przyjemnością smakował swoich przetworów oraz dzielił się nimi z bliskimi i przyjaciółmi. Nie było w naszych domach Świąt Bożego Narodzenia bez pasztetu podarowanego przez Krzysztofa. W koszyczku świątecznym znajdowaliśmy konfitury, sok z malin i inne smakołyki.

Darami obsypywał też młodzież zgromadzoną pod choinką. Przybywał na klasowe wigilie organizowane poza szkołą, wśród lasów i jezior, zawsze w stroju Gwiazdora, z workiem pełnym przysmaków i prezentów. Kochał te chwile pełne śpiewu kolęd i uczniowskiego śmiechu. Roztaczał wokół siebie radość i miłość, pozytywną energię. Zjadał pierogi, wypijał barszcz, pogawędził i pędził dalej.

Zawsze interesowały go podróże - pytał o nasze piękne wędrówki po Italii, radował się naszymi przygodami, komentował i podpowiadał.

Takiego Cię zapamiętam Krzysztofie – pełnego siły, energii i dowcipu. Przyjaciela, który zawsze stoi obok i pomoże w trudnościach, a także  towarzyszy w chwilach radosnych i rodzinnych. Jest po prostu obecny.

Dziękuję
Elżbieta Grzechowiak
nauczyciel języka włoskiego w VI LO

 

 

KOMUNIKATY

 

SEKRETARIAT

VI Liceum Ogólnokształcącego

dla osób niebędących pracownikami

czynny w poniedziałki oraz piątki
w godzinach 9:00 – 12:00

 

 

 

Zasady pracy zdalnej

dla uczniów, rodziców, nauczycieli
obowiązujące w VI Liceum Ogólnokształcącym
w roku 2020/2021


ZASADY OGÓLNE:

 1. Zajęcia szkolne w trybie pracy zdalnej odbywają się zgodnie z tygodniowym planem lekcji.
 2. Komunikacja uczniów, rodziców i nauczycieli odbywa się przez dziennik elektroniczny, a uczniów i nauczycieli w sprawach dydaktycznych przez aplikację Teams.
 3. W sytuacji składania wniosków oficjalnych, różnych pism dotyczących pracy uczniów i szkoły wiadomości należy kierować na adres szkoły: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 4. Do komunikacji zdalnej używane są telefon komórkowy, laptop, komputer stacjonarny. Nauczyciele i uczniowie są zobowiązani do posiadania połączenia audio i wideo.
 5. Zajęcia lekcyjne, fakultety będą odbywać się przy wykorzystaniu aplikacji Teams.
 6. Zadania oraz materiały dydaktyczne przesyłane są przez Teams.
 7. Sprawdzanie wiedzy online przeprowadzane jest poprzez platformę Teams i inne wybrane przez nauczyciela.
 8. Zasady oceniania z poszczególnych przedmiotów w okresie nauczania zdalnego określają przedmiotowe systemy oceniania.
 9. Terminy sprawdzianów/prac klasowych uzgadniane są zgodnie z PSO.
 10. Terminy sprawdzianów odnotowywane są w dzienniku elektronicznym.
 11. Uczeń nieobecny podczas sprawdzianu online oraz uczeń, który w tracie sprawdzianu stracił połączenie, kontaktuje się z nauczycielem przedmiotu, żeby ustalić indywidualny termin i formę zaliczenia dostosowaną do jego możliwości technicznych i sprzętowych. W przypadku problemów technicznych i sprzętowych, obowiązkiem ucznia jest skontaktowanie się z nauczycielem poprzez dziennik elektroniczny lub mail służbowy nauczyciela. W przypadku braku dostępu do Internetu - kontakt telefoniczny z sekretariatem szkoły.
 12. Warunki i sposób przeprowadzenia egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego, czy egzaminu semestralnego określa dyrektor w porozumieniu z nauczycielem uczącym danego przedmiotu dostosowując egzamin do możliwości technicznych i sprzętowych ucznia. Procedurę odwoławczą oraz ustalenie oceny rocznej zachowania reguluje Statut szkoły. Z egzaminu sporządza się notatkę służbową według ustalonego wzoru i dołącza do arkusza ucznia.

NAUCZYCIEL:

 • zamieszcza niezbędne dla uczniów materiały,
 • monitoruje postępy oraz weryfikuje wiedzę i umiejętności uczniów przy wykorzystaniu określonych aplikacji,
 • sprawdza obecność uczniów na zajęciach online dokonując odpowiednich zapisów w e-dzienniku (jeśli uczeń z powodów technicznych nie może wziąć udziału w zajęciach, informuje o tym nauczyciela i może zaliczyć obecność po wykonaniu i odesłaniu wskazanych przez nauczyciela zadań),
 • wysyła informację zwrotną do ucznia na temat jego postępów i osiągnięć edukacyjnych w związku z wykonanymi zadaniami, tak by uczeń mógł się z nią zapoznać i przystąpić do poprawy,
 • regularnie wpisuje oceny i inne niezbędne informacje do dziennika,
 • przeprowadza wideo lekcje z uczniami zgodnie z ustalonym harmonogramem (w
  zależności od potrzeb czas połączenia może być krótszy niż 45 minut),
 • w przypadku często pojawiających się nieobecności lub niewykonywaniu zadań przez ucznia, nauczyciel przez dziennik elektroniczny informuje o tym rodziców i prosi o wyjaśnienia,
 • powiadamia mailem lub telefonicznie kadrę kierowniczą o nieobecności w pracy
  zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami.

RODZIC/PRAWNY OPIEKUN:

 • zgodnie ze Statutem Szkoły usprawiedliwia nieobecności dziecka wysyłając wiadomość do wychowawcy klasy poprzez dziennik.

UCZNIOWIE:

 • wykonują i przesyłają nauczycielowi prace zgodnie ze wskazówkami nauczyciela i w terminach przez niego ustalonych,
 • opisują imieniem i nazwiskiem, nazwą przedmiotu oraz symbolem klasy prace
  przesyłane do nauczycieli w inny sposób niż przez aplikację Teams,
 • aktywnie uczestniczą w zajęciach online, a na prośbę nauczyciela włączają kamerę i mikrofon.

ZASADY KOŃCOWE:

 1. Nauczyciel może uszczegółowić zasady zdalnego nauczania uwzględniając specyfikę nauczanego przedmiotu, jednak nie może to być sprzeczne z wyżej wymienionymi zasadami.
 2. Wszystkie sprawy sporne rozstrzyga Dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielem, uczniem, a w razie potrzeby także z rodzicem.

 

Zasady w strefie czerwonej

 

 

 

Zaproszenie na Koncert Muzyki Klasycznej
z okazji Dnia Papieskiego

11 października 2020 r. godz. 19:30
po Mszy świętej o godz. 18:30

Koncert odbędzie się w Sanktuarium Świętości Życia w parafii pw. Zwiastowania Pańskiego
Poznań, ul. Bolesława Leśmiana 2a

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

 • Toccata d-moll, BWV 565
 • Pedal Exercitium, BWV 598

Karolina Żuk-Licheniak - organy

 

Johann Jacob Froberger (1616-1667)

 • Toccata d-moll, FbWV 102

Kamil Lis - klawesyn

 

J. S. Bach

 • Largo z Koncertu Skrzypcowego BWV 1056

Marta Lis - skrzypce
Kamil Lis - klawesyn

 

J. J. Froberger

 • Toccata a-moll, FbWV 112

Kamil Lis - klawesyn

 

J. S. Bach

 • Aria z Suity D-dur, BWV 1068

Marta Lis - skrzypce
Kamil Lis - klawesyn

 

Henryk Wieniawski (1835-1880)

 • Kaprys, op. 10 nr 7

Marta Lis - skrzypce

 

Nicolaus Bruhns (1665-1697)

 • Preludium e-moll "wielkie"

Kamil Lis - organy

 

Prowadzenie koncertu - Antoni Hoffmann

 

 

Pożegnanie absolwentów 2017-2020

25 września 2020

zakonczenie klas 3 2020

Ze względu na panującą pandemię, tegoroczne pożegnanie odbyło się dopiero w piątek 25 września w godzinach popołudniowych. Niestety pogoda nie pozwoliła na tradycyjne świętowanie na dziedzińcu, więc spotkaliśmy się w naszych salach. Zasiedliśmy ponownie w  szkolnych ławkach! Każdą grupę osobiście pożegnała Dyrekcja naszej szkoły. Wyróżniono wyjątkowych uczniów.

Nagroda Primus Inter Paderek powędrowała do Marii Rzepki z klasy 3A, a do Złotej Księgi został wpisany najlepszy uczeń VI Liceum - Szymon Baranowski z klasy 3B. Po wspólnej sesji zdjęciowej w Auli, nastąpił czas wspomnień i prezentów.

Tego dnia niechętnie opuściliśmy mury naszej ukochanej szkoły. Dziękujemy za te wspaniałe trzy lata!

Marta Napierała 3B

 

 

Dzień Języków Obcych w Paderku

23 września 2020

W dniu 23 września obchodziliśmy w Paderku Dzień Języków Obcych, który powiązany był z lingwistycznymi zadaniami i konkursami dla poszczególnych poziomów klas.

I tak, w kolejności: klasy pierwsze zmierzyły się z przygotowaniem plakatów prezentujących dany kraj - punktacja za wykonanie tego zadania zostanie doliczona do punktów zdobytych podczas nadchodzącego Dnia Pierwszoklasisty. Z kolei zadaniem klas drugich po szkole podstawowej było stworzenie prezentacji z wyrażeniami idiomatycznymi danego języka w formie zdjęć - zwycięzcą w tej kategorii została klasa 2pB. Ponadto, klasy drugie po gimnazjum miały za zadanie nagranie krótkiego filmiku odpowiadającego na pytanie: "Dlaczego warto uczyć się języków obcych?" - i tutaj największą kreatywnością wykazała się klasa 2gE (zobacz film -> link).

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że Dzień Języków Obcych na dobre zagości w kalendarium wydarzeń Paderka.

   

 

szkola4

 

Drodzy uczniowie!

Gdy we wrześniu 2019 roku planowaliśmy nowy rok szkolny, byliśmy przekonani, że problemy związane ze strajkiem były szczytem zawirowań, jakie dotknęły życie szkoły.

Wydawało się nam, że wszystko wróciło do znanych nam już realiów, będziemy urzeczywistniać swoje plany, a  codzienne kłopoty będą w miarę przewidywalne.

W marcu 2020 r. okazało się nagle, że znajdujemy się w nowej rzeczywistości, wobec której czujemy się bezradni. Obserwując chaotyczne działania poszczególnych państw – często całkowicie sprzeczne – zauważyliśmy, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co robić. Niespodziewanie wróciło egzystencjalne pytanie, czy człowiek podporządkowuje sobie naturę czy jest wobec niej bezradny.

Jesteśmy po prawie półrocznym doświadczeniu zdalnego nauczania, które ujawniło swoje cienie i blaski. W wielu przypadkach mogło przyczynić się do odkrycia nowych możliwości, w innych utwierdziło nas w przekonaniu, że nawet ciekawe nowinki techniczne nie zastąpią normalnego przekazu wiedzy. Dowiedzieliśmy się również, że zdalne nauczanie wymaga większej samodyscypliny i odpowiedzialności za własną edukację, a od nauczycieli więcej czasu poświęcanego na przygotowanie i ocenę zadań.

Na okres wakacji życzę Wam odpoczynku psychicznego, fizycznego i jak najkrótszego kontaktu z ekranem.

Z nadzieją powrotu do normalności we wrześniu...

Karol Seifert
Dyrektor VI LO

 

 

Wydawanie świadectw i dokumentacji
absolwentom VI LO

11 sierpnia 2020

 

KlasaSalaGodz.Wychowawca
3A 105 9:00 p. Pepińska
3B 103 9:30 p. Grzechowiak
3C 201 9:00 p. Kalska
3D 203 9:30 p. Timmler
3E 105 10:00 p. Łubieńska
3F 103 10:30 p. Szumowska
3G 201 10:00 p. Wryk
3H 203 10:30 p. Sterczała
Absolwenci z poprzednich lat sekretariat 9:00–12:00  

 

Proszę pamiętać o obowiązujących zasadach sanitarnych w budynkach zamkniętych: dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły, konieczność zakrywania nosa i ust, zachowanie dystansu społecznego oraz posiadanie własnego długopisu.

Jeśli absolwent nie może w terminie odebrać dokumentacji osobiście, zostanie ona wydana tylko i wyłącznie osobom posiadającym pisemne upoważnienie.

Kody dostępu do serwisu OKE są wydawane absolwentom w czasie pracy sekretariatu: 9:00 – 12:00

Pożegnanie absolwentów klas trzecich planowane jest na 25 września (piątek), godziny popołudniowe. Oczywiście tylko i wyłącznie jeśli pozwolą na to przepisy sanitarne.

 

Więcej artykułów…