Jesteś 9984983 gościem | Dziś jest wtorek, 23 kwietnia 2024 | Godzina 19:16 |  | 

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Paderku


 

Spotkanie z ks. Isakowiczem-Zaleskim

16 marca 2017

16 marca w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu odbyło się spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, duszpasterzem kościoła obrządku ormiańskiego, autorem książek i człowiekiem walczącym o upamiętnienie ofiar rzezi na Wołyniu. Wzięły w nim udział klasy 2A, 2C i 3C pod opieką nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie: pana M.Fika, pani M.Kalskiej i A.Janickiej.

Spotkanie z księdzem poprzedził krótki wykład pana Piotra Szelągowskiego, poznańskiego blogera i społecznika, autora bloga - bezprzesady.pl, który zajmuje się sprawą Polaków na Kresach. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o akcji „Nie! Zapomnij o Kresach- Wołyń”, która propaguje wiedzę o ludobójstwie dokonanym przez ukraińskie bojówki na Polakach- temat przez wielu przemilczany, nieporuszany z obawy przed pogorszeniem relacji pomiędzy sąsiadami. Paderkowicze obejrzeli film ze wspomnieniami ludzi, którzy rzeź przeżyli. Były to wspomnienia bardzo bolesne, ukazujące okrucieństwo i dramat sytuacji, w jakiej wówczas znaleźli się Polacy.

„Kresowian zabito dwukrotnie- raz ciosami siekierą, drugi raz przez przemilczenie.” Są to słowa ojca księdza Zaleskiego, które stały się mottem filmu w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wołyń”, a także naszego spotkania. Gość nakreślił sytuację, w jakiej znaleźli się Polacy i Ukraińcy. Do dziś nie wiadomo, ile ofiar pochłonęło ludobójstwo dokonane na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów. Ofiary nie są ewidencjonowane, nie ma cmentarzy zamordowanych na Wołyniu. Dziś mówi się jednak, że masowe mordy na zamieszkujących Kresy mogły pochłonąć 150-200 tys. ofiar.

Do dziś poglądy nacjonalistyczne są na Ukrainie bardzo popularne, a pamięć o banderowcach żywa. Przez wiele lat kwestia ludobójstwa na Kresach nie była poruszana ze względu na relacje polsko-ukraińskie. Niewygodna dla Ukraińców prawda została przemilczana. Na szczęście kilka lat temu ks. Isakowicz-Zaleski i inni działacze zaangażowali się w akcje przywrócenia pamięci o zamordowanych. Gość spotkania w Paderku wydał książkę pt. „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”, podejmującą tę tematykę.

A jakie spojrzenie na tę sprawę ma nasze pokolenie? Spotkanie z księdzem było żywą, 90-minutową lekcją historii, o której na lekcjach się nie mówi ze względu na brak czasu,. Jest to sprawa, o której nie można milczeć, zarówno młodzi Polacy, jak i Ukraińcy powinni znać prawdę i prawdy dociekać.