Jesteś 10076544 gościem | Dziś jest piatek, 14 czerwca 2024 | Godzina 08:02 |  | 

Patron szkoły

Ignacy Jan PaderewskiIgnacy Jan Paderewski

Urodził się 6 listopada 1860 roku w Kuryłówce na Podolu. Matka Poliksena - wnuczka filomaty, córka profesora Uniwersytetu Wileńskiego, zmarła kilka miesięcy po jego urodzeniu. Ojciec Jan, drobny szlachcic, uczestnik powstania styczniowego, dbał o wykształcenie syna.

W latach 1872-1878 I.Paderewski studiował w Instytucie Muzycznym w Warszawie, szybko się uczył, grał na wielu instrumentach. Początkowo uważano, że zostanie kompozytorem, ostatecznie jednak został pianistą i w 1878-1881 prowadził klasę fortepianową na uczelni.

W 1880 roku umarła jego żona Antonia Korsakówna, pozostawiając maleńkiego syna. Dwudziestoletni Paderewski bardzo przeżył śmierć ukochanej kobiety, doznał ogromnego bólu, postanowił stawić czoła przeciwieństwom losu.

W 1881 roku rozpoczął studia kompozytorskie u F.Kiela i H.Urbana w Berlinie. W 1884-1886 kontynuował studia na wydziale pianistycznym w Wiedniu u T. Leszetyckiego.

W 1887 roku zadebiutował w Wiedniu, 1888 w Paryżu, a następnie w Anglii, odnosząc ogromne sukcesy. Występował w Europie, obu Amerykach, Afryce, a nawet w Australii. Napisał wiele utworów m.in.: Krakowiak Fantastyczny dla Modrzejewskiej, Menueta dla Chałubińskiego, a także: Tańce polskie, Elegia, Fantazje na tematy polskie, Wariacje fortepianowe i inne. Wszystkie jego utwory weszły na stałe do dorobku światowej kultury.

I.J. Paderewski prowadził aktywną działalność patriotyczną . Przyczynił się do przyjęcia przez mocarstwa zachodnie 3 czerwca 1918 roku deklaracji uznającej konieczność powstania niepodległej Polski. Jako delegat Polski (1918) wpłynął na korzystne dla Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia traktatu pokojowego z Niemcami. Współorganizował ochotnicze oddziały polskie w USA. Przybywając w 1918 roku do Poznania, stał się impulsem do wybuchu powstania wielkopolskiego.

Za swoje osiągnięcia został wielokrotnie odznaczony m.in. Wielkim Orderem Oficerskim Legii Honorowej i otrzymał również Order of British Empire.

Zmarł 29 czerwca 1941 roku w Nowym Jorku. W 1992 roku prochy Paderewskiego zostały sprowadzone do Polski i złożone w katedrze warszawskiej.