Jesteś 10022358 gościem | Dziś jest czwartek, 16 maja 2024 | Godzina 05:20 |  | 

Memoramus 2013


 

XIII Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Białystok 03-06.09.2013

memoramus 2013

Zobacz więcej...

Dnia 03.09.2013r. my, Poznaniacy, wyruszyliśmy w podróż na wschód naszego kraju. Wcześniej wiele słyszeliśmy o tym, jak bardzo różnią się te tereny od naszego rodzinnego miasta, a teraz w końcu mogliśmy przekonać się o tym sami. Na miejscu czekał na nas przewodnik gotowy, by opowiedzieć nam historię Podlasia. Poznawanie mieszkańców, obyczajów oraz zwiedzanie Białegostoku i okolic nie były jednak jedynym celem wspólnej wycieczki. Na sam  koniec dostąpiliśmy zaszczytu uczestniczenia w XIII Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Z zaangażowaniem oddaliśmy hołd zesłanym na północ ZSRS, na Syberię i do Kazachstanu. O naszych wspomnieniach i przeżyciach chętnie opowiemy!

Otóż następnego chłodnego poranka wstaliśmy, by z radością przeżyć kolejne przygody na wschodzie! Rześcy i wypoczęci ruszyliśmy zwiedzać Tykocin i Choroszcz, a po południu również Białystok, miasto piękne, czyste, w którym nadal trwa rozbudowa. Ostatnim punktem tego dnia było Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku, które stokrotnie różni się od wszystkich innych muzeów. Lecz by się o tym przekonać, wybierzcie się tam sami, a na pewno doznacie wielu niezwykłych wrażeń!!!

Na dzień trzeci zaplanowana była wycieczka po Podlasiu. Zaczęliśmy od Supraśla, w którym mieści się cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa, jeden z sześciu prawosławnych zespołów klasztornych w Polsce. Obecnie przebywa w nim ośmiu mnichów. Na tym terenie znajduje się obecnie również Muzeum Ikon oraz Akademia Supraska. Po zwiedzeniu cerkwi  udaliśmy się do muzeum. Już przy wejściu ogarnęła nas wyjątkowa atmosfera tego miejsca. Wszystkie ikony są wykonane z niezwykłą dokładnością, a ich „duchowość” podkreślają przyciemnione światła oraz śpiewy religijne w tle. Następnie udaliśmy się do Kruszynian, gdzie znajduje się tatarski meczet. Jego historię opowiedział nam mieszkaniec tego miasteczka. Oprowadził nas również po cmentarzu tatarskim, jednym z trzech w Polsce. Groby, które się na nim znajdują, mają nawet po 240 lat! Kolejnym punktem programu było Muzeum Sybiraków w Białymstoku. Mogliśmy tam zapoznać się z całą historią wysiedleń Polaków, zobaczyć autentyczne listy, pamiętniki i zdjęcia, a co najważniejsze – porozmawiać z osobami, które to przeżyły. Wszystkie eksponaty bardzo nas zainteresowały, jednak rozmowa z uczestnikami tych tragicznych wydarzeń jest nieocenionym wrażeniem.

Na ostatni dzień naszej wycieczki zaplanowany był XIII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który przeżyliśmy z wielkim wzruszeniem. Marsz, msza św. ale przede wszystkim kontakt z Sybirakami, ludźmi silnymi duchem, którzy „zarażają” młodzież patriotyzmem, pamiętają, ale też potrafią wybaczyć.

Uczestnicy: Katarzyna Błaszczyk, Zuzanna Błaszczyk, Adrianna Golak, Kaja Kawecka, Antonina Knapowska oraz nauczyciel Gizela Grabowska – Ziętek.