Jesteś 10022229 gościem | Dziś jest czwartek, 16 maja 2024 | Godzina 00:01 |  | 

Dubna 2013


 

Dubna 2013

12-19 października 2013

dubna 2013

Zobacz więcej...

W dniach 12-19 października w Dubnej (Rosja) odbywała się jesienna edycja zajęć w ramach programu Bogulobova-Infelda. Dubna to jeden z największych ośrodków badań jądrowych na świecie, w którego skład wchodzą  zespoły z 24 państw członkowskich zjednoczene w 7 labolatoriach.

Czym jest program Bogulobova-Infelda? Zasadniczym jego celem jest rozwijanie współpracy między zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych, a polskimi instytucjami, odpowiadającymi za edukację młodzieży w sferze nauk przyrodniczych .

W czasie swojego pobytu 10 uczniów i 4 nauczycieli z całej Polski brali udział w wykadach pracowników naukowych Polskiej Grupy przy ZIBJ w Dubnej oraz prof. Mariny Frontasiewy (kierownik wydziału NAA w Labolatorium Fizyki Neutronowej im. Franka)

Swoje wystąpienie miał także dr Grzegorz Kosior z Katedry Ekologii, Biogeochemii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego, którego tematem były badania mszaków jako bioindykatorów zanieczyszczeń. W związku z powyższymi badaniami praca uczniów i nauczycieli w ramach Programu nie kończy się na zajęciach w ZIBJ, ale trwa przez cały rok. Uczniowie wraz z nauczycielami, są zobowiązani do zebrania kolejnych próbek mchów z terenów parków narodowych całej Polski oraz przesłania ich do dalszych badań zarówno w ZIBJ jak i w Polsce. Oczywiście pobyt w Dubnej to nie tylko wykłady i zwiedzanie hal eksperymentalnych, ale także wyjazd do Miednoje na Polski Cmentarz Wojskowy, zwiedzanie Moskwy (m.in. Chram Chrystusa Zbawiciela, Kreml, Plac Czerwony, Grób Nieznanego Żołnierz) oraz Siergijew Posadu (Ławra Troicko-Siergijewska)

Wyjazd jesienny do Dubnej był ostatnim w tym roku w ramach programu część z uczniów, nauczycieli, studentów i wykładowców - biorących udział w Programie Bogulobova-Infelda w roku 2013 - udała się do Poznania na seminarium sprawozdawcze z działań w ramach Programu.

Kosma Sakrajda kl. 3f