Jesteś 9996006 gościem | Dziś jest poniedzialek, 29 kwietnia 2024 | Godzina 13:07 |  | 

Szlakiem Poznańskiego Czerwca 1956


 

 Klasa IF na szlaku Poznańskiego Czerwca 1956

21 maja 2014

szlakiem cz1956-2014

Zobacz więcej...

W dniu 21 maja br. klasa 1F, razem z dyrektorem szkoły, wybrała się do Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 na Świętym Marcinie w kompleksie Centrum Kultury  Zamek. Ideą wyjścia było podsumowanie tematów dotyczących poznańskiego strajku robotniczego oraz rzeczowe zobrazowanie zagadnień związanych nie tylko z całym wydarzeniem, ale także jego symboliką i ofiarami.

Wycieczkę rozpoczęliśmy „szlakiem” najważniejszych miejsc tamtej sytuacji – przechodziliśmy obok słynnej zagłuszarki, znajdującej się na budynku dzisiejszego ZUS-u, której celem było uniemożliwienie odbioru wiadomości demokratycznego Radia Wolna Europa, skierowanego w stronę zamkniętego wówczas na świat komunistycznego bloku wschodniego. Oglądaliśmy również znajdujące się na placu Adama Mickiewicza Poznańskie Krzyże, będące pomnikiem upamiętniającym ofiary Czerwca ’56. Kolejnym punktem wyjścia była dawna siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR, czyli dzisiejszego wydziału historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Gdy weszliśmy do Muzeum, czekała już za nami sala z projekcją filmu Grzegorza Grześkowiaka, który streszczał historię protestu oraz przedstawiał obrazy nie tylko samego wydarzenia, ale również ówczesnej infrastruktury miasta. Następnie podzieleni na dwie grupy odpowiadaliśmy na zadane pytania dotyczące PRL-owskiego komunizmu w ‘56r. oraz zwiedzaliśmy różne pomieszczenia – widzieliśmy inscenizację walk (różne typy broni używanych przy demonstracji zarówno przez strajkujących jak i oficerów milicji), przykładowe miejsce pracy robotnika fabryki Hipolita Cegielskiego, salę przesłuchań z kopiami prawdziwych raportów, salę sądową oraz celę więzienną. W nastrój nie tyle zaciekawienia, co zadumy oraz pewnej refleksji, wprowadziły nas portrety oraz listy nazwisk poległych, a także puszczane z głośników przytłumione relacje przeżyć torturowanych przez SB osób.

Taka lekcja rzeczowo zobrazowała historyczne fakty Czerwca ’56, które często były zakłamane lub po prostu zapomniane, oraz uświadomiła całej klasie powagę i realia sytuacji w komunistycznej PRL.

Marta Chudy