Jesteś 9996529 gościem | Dziś jest poniedzialek, 29 kwietnia 2024 | Godzina 17:59 |  | 

Twer 2014


 

Wymiana Poznań-Twer, Polska-Rosja

wrzesień 2014

twer 2014

Zobacz więcej...

Od 19 do 26 września 2014 roku nauczyciele Paderka i uczniowie z klas II C i III C o profilu historycznym uczestniczyli w piątej wymianie uczniów z VI Liceum im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu i z Liceum w Twerze w Rosji. Przyszło nam wyjeżdżać w trudnej sytuacji politycznej związanej z agresywną polityką Rosji wobec Ukrainy. Organizatorów wymiany przygotowujących wyjazd interesowała sytuacja w Rosji, a szczególnie nastroje i stosunek Rosjan do Polaków. Po zebraniu pinii od uczestników wyjazdu na VIII Marsz Pamięci do Katynia, po kontaktach z Konsulem Federacji Rosyskiej oraz po emailowych i telefonicznych rozmowach z nauczycielami i uczniami w Rosji, przełamując niepokój, dążąc do utrzymania przyjacielskiego kontaktu z Rosjanami, pozytywnie odpowiedzieliśmy na ich zaproszenie i przystąpiliśmy do organizacji wyjazdu.

W nocy z 19 na 20 września korzystając z usług PKP dotarliśmy do Moskwy. Podróż w wagonach z miejscsmi do spania minęła szybko i przed południem powitali nas Rosjanie na Dworcu Białoruskim w Moskwie. Zaskoczyła nas ich serdeczność, otwartość i spontaniczność.

20 września zwiedziliśmy Moskwę z Kremlem i Soborem Uspieńskim, gdzie znajdują sie prochy carów (Iwana IV Groźnego) oraz Plac Czerwony. Na Kremlu obowiązkowe zdjęcia przy największej armacie – Car Puszce /zdjecie nr 1/

21 września po przyjęciu i zakwaterowniu nas przez uczniów i rodziców, zwiedzaliśmy Twer w towarzystwie naszych gospodarzy /zdjęcie nr 2/.

22 wrzesnia oficjalne spotkanie w Liceum w Twerze z Panią Dyrektor Iną Meister, nauczycielami i uczniami. Na pamiatkę naszego spotkania, przywieźliśmy i podarowaliśmy Szkole, przkazaliśmy Pani Dyrektor grafikę z Poznańskim Ratuszem /zdjęcie nr 3/. Po spotkaniu zwiedzaliśmy Stary Twer i jego zabytki /zdjęcie nr 4/.

Wstrząsającym momentem było przejście obok więzienia NKWD z lat 30 i 40, (dzisiaj Instytut Medycyny), w którym dokonano mordu w 1940 roku na 6311 Oficerach Wojska Polskiego. Na przeciwko więzienia, w dawnym Pałacu Katarzyny II znajdowała się siedziba NKWD. Władzom sowieckim i funkcjonariuszom NKWD przeszkadzała cerkiew, w latach 30 wysadzili ją w powierze, dziś jest odbudowywana. Na fasadzie Instytutu jest tablica upamietniająca polskie ofiary stalinowskiej zbrodni. Nie pozwolono nam do niej podejść. Znicze i polskie flagi zostawiśmy pod pomnikiem ofiar stalinizmu w parku obok dawnego więzienia /zdjęcie nr 5/.

23 września - najważniejszy dzień, cel naszego pobytu: zwiedzamy Ostaszków i Miednoje. W Ostaszkowie zwiedzamy Monastyr założony w XVI wieku oraz położony po przeciwnwj stronie, na wyspie Jeziora Seligier Monastyr Pustelnię, której poczatki sięgają XVI wieku a założył ją świety prawosławia Nilus Seligierski.

Na wyspie w budynkach Pustelni Sowieci założyli łagier w którym więzili Oficerowie Wojska Polskiego. Z tego miejsca, na rozkaz władz ZSRR w tym Stalina i Berii, przewiezieni zostali do Tweru /ok. 180 km/, a tam zamordowani strzałem w tył głowy /Wasylij Michajłowicz Błochin/, a następnie wrzuceni do Dołów Śmierci w Miednoje /ok. 40 km od Tweru/. W 2000 roku powstał w Miednoje Polski Cmentarz Wojenny z 25 zbiorowymi mogiłami Obrońcow Rzeczypospolitej. W tym miejscu zapaliliśmy znicze, położliśmy polskie chorągiewki i przez podanie ręki Rosjanom stworzyliśmy krąg przyjażni młodzieży polskiej i rosyjskiej /zdjęcie nr 9/, zapraszając ich do Poznania. 24-26 września czas pożegnań i powrotu do Polski.