Jesteś 10027887 gościem | Dziś jest niedziela, 19 maja 2024 | Godzina 04:48 |  | 

Wycieczka 2a do Bramy Poznania


 

Lekcja historii
w Bramie Poznania

26 listopada 2014

brama poznania 2a 2014

Dnia 26 listopada bieżącego roku my, czyli klasa 2a wraz z panią profesor Magdaleną Kalską, w ramach lekcji historii, wybraliśmy się do Bramy Poznania. Jako iż na miejsce przybyliśmy trochę za wcześnie, przeczekaliśmy te kilkanaście minut racząc się świeżutkim ciastem w muzealnej kawiarni. Wraz z wybiciem godziny trzynastej, wyposażeni w słuchawki i elektroniczne przewodniki oraz żądni wiedzy historycznej ruszyliśmy na podbój, tego w całości interaktywnego, muzeum.

W pierwszej sali przyjrzeliśmy się samym początkom państwa polskiego. Dowiedzieliśmy się jak funkcjonowały największe grody, czym cechowała się ówczesna gospodarka oraz jak toczyło się życie zwykłych mieszkańców. Szczególnie podobała nam się interaktywna tablica na podłodze, na której, po wejściu na nią zmieniał się obraz średniowiecznego Ostrowa Tumskiego na dwudziestopierwszowieczny.

Kolejnym naszym przystankiem była Wodna Sala, w której głównie przedstawiona była historia chrztu Polski. Pierwsza polska para książęca, która witała nas na progu, ubrana była w stroje wykonane z niezwykłą autentycznością i precyzją. Ciekawe filmy i obrazki ułatwiały pojmowanie niektórych faktów historycznych.

W Złotej Sali największy nas zachwyt wzbudziła kaplica, której oryginalny odpowiednik można podziwiać w poznańskiej katedrze zza krat. Muzealna ekspozycja pozwalała na staniecie w jej wnętrzu.

Barwność następnej sali zapierała dech w piersiach. W Sali Witrażowej, która jak sama nazwa wskazuje pełna była kolorowych witraży, ukazany był najbliższy nam okres , czyli XX wiek. Podstawowym tematem tej wystawy były burzliwe losy Ostrowa Tumskiego, przedstawione za pomocą licznych multimediów. W znajdującej się tuż obok niewielkiej salce można było się sprawdzić, rozwiązując historyczny quiz.

Podczas zwiedzania towarzyszyła nam również muzyka z dawnych epok. Mimo naszego „sędziwego” wieku dużo czasu spędziliśmy w kącikach dla dzieci. Rysowaliśmy herby, rozwiązywaliśmy zagadki oraz robiliśmy sobie zdjęcia w strojach pierwszych Piastów.

Mając dużą swobodę zwiedzania, każdy mógł w swoim tempie oglądać wystawy. Wycieczka ta była nie tylko chwilowym oderwaniem się od lekcji, ale przede wszystkim zobrazowaniem tego czego nauczyliśmy się z podręczników.

Zuzanna Sołtysiak 2A