Jesteś 9999036 gościem | Dziś jest sroda, 1 maja 2024 | Godzina 05:56 |  | 

Wycieczka na Podlasie 2021


 

Wyprawa na Podlasie w poszukiwaniu Pamięci

październik 2021

W dniach od 25 do 28 października uczniowie szkół poznańskich w tym sześcioro uczniów Paderka wraz z opiekunami uczestniczyło w wyprawie na Podlasie. Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem Memoramus współorganizator wyjazdu na Podlasie, nawiązując do wyjazdów do Smoleńska oraz do organizowanych od 2007 roku Marszów Pamięci do Katynia, przeniosło Naszą wyobraźnię na Kresy Dawne Rzeczypospolitej.

Głównym celem wyprawy było zwiedzanie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku i Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Droga na Podlasie wiodła jednak przez historię Rzeczypospolitej.

W zamku w Oporowie /fot.1/ przypomnieliśmy sobie historię szlachty polskiej. Dzięki wspaniałej ekspozycji i umiejętnościom Przewodnika po oporowskim zamku, barwną opowieść wzbogaciły fragmentami opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. W Supraślu w Muzeum Ikon /fot. 2/ i we wspaniałej Cerkwi /fot. 3/ poznaliśmy część kultury obecnych i dawnych prawosławnych obywateli Rzeczypospolitej. Podlasie łączy. Podobnie jak Dawna Rzeczpospolita tworzyła wspólnotę obywateli różnych kultur. W Bohonikach od osiemnastego wieku mieszkają potomkowie Polskich Tatarów, którzy wzbogacili kulturę Rzeczypospolitej o obyczaje i wiarę islamu. /fot. 4/. Naszą podróż „zakłócił” Ambasador Turcji w RP, który przybył do meczetu. W Tykocinie spotkanie z kulturą obywateli Rzeczypospolitej pochodzenia żydowskiego. Zwiedzanie Synagogi /fot. 5/ przenosi wyobraźnię do czasów, które nienawiść niemieckiego nazizmu bezpowrotnie zniszczyła. Nasza pamięć o Polskich Żydach trwa i jest to wkład współczesnych Polaków w Ocalenie. Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku w Białymstoku wracamy myślami do twórcy niepodległej Polski /fot.6/, w tle budynek katolickiej katedry. W Białymstoku zwiedzamy jeszcze Pałac Branickich i Muzeum Zamenhoffa.

Trzeciego dnia cel główny, zwiedzanie otwartego we wrześniu 2021 roku Muzeum Pamięci Sybiru. /fot.7/ Jeszcze w II Rzeczypospolitej Białystok łączył obywateli różnych kultur, wyznań, religii, obyczajów. Obecnie utrwala pamięć o różnorodności i wielkości Dawnej Rzeczypospolitej. Białystok to miasto Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego /fot.8/ Muzeum Sybiru jest symbolem pamięci o tych, których już nie ma /fot.9/ Sowieckie deportacje i zbrodnie na obywatelach Rzeczypospolitej to dowód klęski kolejnej nieludzkiej - komunistycznej ideologii. Naszą wyprawę kończy Muzeum Katyńskie w Warszawie i refleksja nad dobrem wspólnym – Rzeczpospolitą /fot.10/.

prof. Marian Fik