Jesteś 10012931 gościem | Dziś jest sobota, 11 maja 2024 | Godzina 20:33 |  | 

Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka

21 marca 2010 Muzeum Archeologiczne godz. 1700

 

foto1Przemek Wawrzyniak

Jest muzykiem grającym na dudach szkockich, fletach irlandzkich, bodhranie, cajonie. Od wielu lat zafascynowany muzyką celtycką  (Szkocja - Irlandia – Bretania) którą wykonuje w tradycyjnych i współczesnych aranżacjach. Występuje w tradycyjnym szkockim stroju – kilcie, co czyni jego koncerty atrakcyjne również wizualnie. Koncertuje jako solista oraz z towarzyszeniem innych instrumentalistów i zespołów (skrzypce - akordeon – instrumenty perkusyjne – klawiszowe – harfa celtycka – gitara) w tym z towarzyszeniem orkiestr - chórów - organów kościelnych .

Dotychczas współpracował muzycznie między innymi z : Januszem Józefowiczem w musicalu „Piotruś Pan” Chórem UAM w Poznaniu pod dyr  Jacka Sykulskiego,

Lindsayem Davidsonem - szkockim dudziarzem i kompozytorem, u którego uczył się gry na dudach szkockich . Jest założycielem i muzykiem celtyckiego zespołu muzycznego Caledonia.

Joanna Maria Czuprynafoto2

Posiada uprawnienia do nauczania Światowego Stowarzyszenia Tańca Irlandzkiego (World Irish Dance Association). Na co dzień uczy się w berlińskiej szkole stepu irlandzkiego i amerykańskiego "Tap-Connection". Będąc członkiem Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego w latach 2000-2005 przygotowała szereg imprez i widowisk taneczno-muzycznych, m.in. dla Ambasady Irlandii, Konsulatu Honorowego Irlandii, Teatru 8 Dnia w Poznaniu, Szkoły Językowej Program Bell i innych. 2005-2008 współorganizator zielonogórskich imprez o klimatach celtyckich w ramach "Ogrodów Europejskich" (m.in. "Celtic Midsummer Dance"). W chwili obecnej instruktor  tańca w Zielonogórskim Ośrodku Kultury, dzieli czas i pracę pomiędzy Berlin i Zieloną Górę . Z zawodu przewodnik po Berlinie, również autorka wydanego w 2009 r. przewodnika po tym mieście.

foto3Diarmuid Johnson (po lewej)

Urodzony w Walii, dorastał i uczył się zadęcia w Galway. Grał z członkami takich zespołów jak Altan, De Danann, Lunasa, Dibnn, Kornog, Gwerz, Glaz Sild, The Kilbride Brothers i wieloma solistami (Violaine Mayor, Per Tallec, Tom O’Farrell, Ceri Matthews, July Murphy, Bylan Fowler, Dan Morris, Llio Thydderch, Chris Wilkus). Poeta, dziennikarz, wydawca, tłumacz literatury celtyckiej, nauczyciel języków celtyckich . Obecnie wykłada walijski i irlandzki na UAM w Poznaniu.  Pasjonat podróży i spotkań ze starymi pieśniarzami i ich tajemnicami, wielbiciel kuchni Amandy, przybył do Polski by uciec przed mdłym i dekadenckim Zachodem.

Bruce Cardwell (po prawej)

Bruce Cardwell  urodził się w Belfaście, ale od lat 80 mieszka w Walii. Wcześniej podróżował i grał muzykę irlandzką w wielu krajach Europy. Dłużej mieszkał w Paryżu. Gra na kilkunastu instrumentach, w tym na dudach irlandzkich  i cytrze. Jest znawcą koni i autorem książki Hoofpicks . Aktualnie pracuje nad książką na temat muzyki akustycznej w Walii.

Swarzędzka Orkiestra Flażoletowafoto4

Powstała w lutym 1996 r. Współpracuje z francuską orkiestrą flażoletową „Le Condor”, Stowarzyszeniem Na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania, Domem Bretanii w Poznaniu, Pracownią Pedagogiczną Doroty Dziamskiej, Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, bractwami rycerskimi, irlandzkim stowarzyszeniem „Comhaltas” oraz wieloma wybitnymi muzykami. Symbolem orkiestry jest oznaczenie Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba -  przebiegającej m.in. przez Gminę Swarzędz  – części Europejskiego Szlaku Kulturowego ustanowionego przez Radę Europy z inicjatywy Jana Pawła II.

W ciągu dotychczasowej działalności muzycy uczestniczyli w wielu wyjątkowych wydarzeniach, w tym: Przystanek Woodstock, Nabożeństwo Genesis, Oblężenie Malborka, Międzynarodowe Warsztaty Flażoletowe. Nagrali kasetę magnetofonową z tradycyjną muzyką irlandzką  oraz dwie  płyty CD.